top of page

BAJKOTERAPIA

Screenshot 2023-07-16 at 10-51-58 Photo by Ben White on Unsplash.png
Screenshot 2023-07-16 at 11-01-56 Photo by Bethany Laird on Unsplash.png

Czym są bajki terapeutyczne? To rodzaj leczenia słowem. Symboliczną, wielowymiarową bajką można otworzyć nowy wymiar życia. Warto się na to otworzyć. Jest to forma racjonalizacji problemu lub wizualizacji sposobów jego rozwiązania za pomocą literatury, opowiadania, słowa. Pomaga skutecznie poradzić sobie z przeżyciami, przykrościami, problemami, kryzysami i lękami. Zawarta w nich mądrość pogłębia zrozumienie sytuacji i pozwala na zmianę perspektywy.

Dla kogo są bajki? Dla każdego. O ile, czasy starożytne hołdowały przekazom słownym i bajarzom, tak im bliżej współczesności, magia tego sposobu leczenia słowem została bezwzględnie umniejszona. Stereotypowe odpowiedzi zaprowadzą nas, oczywiście do określeń typu: ,,bajki są dla dzieci". Okazuje się, że można również "włożyć coś między bajki" uznając, że w usłyszanych opowieściach nie ma za grosz prawdy. Jednak w każdym istnieniu ludzkim tkwi małe, bezradne dziecko, spragnione miłości i czułości, dlatego śmiało można stwierdzić, że bajka jest nieodzowna w każdym wieku metrykalnym. A praca, właśnie z tym wewnętrznym dzieckiem, jest ważnym elementem procesu zdrowienia.

 POLECAMY 

Katarzyna

Georgiou

uzdrawianie przez słowo

358130885_6894802720538260_5567997431036361315_n.jpg

Jedną z współczesnych bajkopisarek, które podjęły trud i odpowiedzialność, aby zrównoważyć energetycznie kult ciała, umysłu i ducha, jest Katarzyna Georgiou. Jak sama siebie określa, jest wiedźmą w służbie dzieci i dorosłych. Nie ma racjonalnego wyjaśnienia, dlaczego jedni ludzie odbierają energię a inni napełniają nią po brzegi każde napotkane stworzenie i przestrzeń w jakiej się znajdują, jednak można jednoznacznie stwierdzić, że "na początku zawsze jest słowo" I tym słowem, i swoim czasem potrafi się dzielić i jednocześnie je mnożyć.

Katarzyna Georgiou, ur. w 1968 we Wrocławiu. Absolwentka Seneca College w Toronto. Nauczycielka muzyki, wychowania przedszkolnego i anglistka, poetka, animatorka kultury. Prowadzi warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci „Strefa Bałaganu”, prelekcję „Indiańską ścieżką oraz współpracuje z instytucjami kultury w całej Polsce. Autorka dziesięciu książek poetycko-prozatorskich, w tym trzech dla dzieci, ilustrowanych sztuką dziecięcą oraz humorystycznych wierszy w języku angielskim „Funky Poems Treasury”. Debiutowała tomikiem Dychotomia mojej kobiecej natury (2010). Członkini Związku Literatów Polskich, Oddział Dolnośląski.

bottom of page